Poszukuję mieszkania

Co powinienem wiedzieć

Odpłatność

Wśród ofert, które mogą się pojawić – jako dostępne dla pracowników ochrony zdrowia – możesz znaleźć oferty, przy których:

  • właściciel zdecydował się użyczyć je medykom bezpłatnie
  • właściciel zdecydował się użyczyć je medykom bezpłatnie z rozliczeniem kosztów bieżących/opłat administracyjnych oraz zużycia mediów
  • właściciel oczekuje rozliczenia czynszu najmu (kwoty, która trafia do właściciela) oraz kosztów bieżących/opłat administracyjnych

W przypadku użyczenia mieszkania możecie zawrzeć umowę użyczenia, której wzór możesz pobrać tu.

W przypadku umowy najmu właściciel powinien przedstawić Tobie swój wzór umowy najmu, który agenci @MojeNoweM mogą skonsultować dla Ciebie bezpłatnie.

W przypadku, jeśli umówisz się z właścicielem lokum na rozliczenie kosztów bieżących/opłat administracyjnych oraz zużycia mediów przy zawarciu umowy poproś właściciela o wgląd w wysokość tych opłat 

Podatki

W przypadku umowy użyczenia, jeśli korzystasz z udostępnionego Tobie lokum bezpłatnie lub jedynie płacąc opłaty bieżące jesteś zobowiązany rozliczyć wartość otrzymanego świadczenia (równowartość rynkowego czynszu najmu) podatkiem dochodowym PIT, chyba że użyczającym jest osoba z I lub II grupy podatkowej (mówiąc w skrócie: bliska rodzina).    

Utrzymanie mieszkania

Przy przekazaniu lokalu spisz z właścicielem protokół zdawczo-odbiorczy, gdzie podane będą:

  • numery i stany liczników mediów
  • stan wyposażenia
  • przekazane Tobie klucze/tokeny/piloty do bram

Przy przekazaniu lokalu sprawdź, czy w lokalu wszystko działa, nie ma uszkodzeń, zarysowań – jeśli takie znajdziesz – wpisz je do protokołu przekazania i zrób zdjęcia.

Podczas trwania umowy będziesz zobowiązany do utrzymania lokalu w stanie niepogorszonym. To Ty będziesz odpowiedzialny za bieżące utrzymanie lokalu w odpowiednim stanie technicznym i sanitarnym w tym za drobne naprawy bieżące, czy wymianę przepalonej żarówki. Pamiętaj też o zachowaniu czystości.

Na koniec Twojego korzystania z lokum również spisz protokół zdawczo -odbiorczy – podobny do tego, który spisaliście na początku, gdy odbierałeś klucze.  

Wypełnij formularz

Zostaw informację o Tobie, czego szukasz – skontaktujemy się z Tobą, gdy znajdziemy mieszkanie dla Ciebie lub Twojej rodziny.

Opublikujemy też informację o Twoich poszukiwaniach na naszej grupie na facebooku.